Nadmerný výtok, Vaginálny fluor

Každá žena by si mala uvedomiť, že určité množstvo výtoku je normálne. Toto množstvo je u každej ženy individuálne a mení sa v priebehu menštruačného cyklu. Sama žena dokáže určiť, aký je pre ňu normálny výtok a čo už je nadmerný výtok. Nehovoríme o zapáchajúcom výtoku, alebo farebne či konzistenčne zmenenom výtoku. Nadmerný výtok býva často zapríčinený narušením rovnováhy pošvového prostredia.

Podráždenie pošvy nemusí nevyhnutne znamenať skutočnú infekciu, ktorú je potrebné liečiť. Prvým signálom narušenia pošvového prostredia je nadmerný výtok, ktorý môže byť spôsobený baktériami, parazitmi, kvasinkami alebo vírusmi, ale taktiež aj „mechanickým“ podráždením, ako napr. tesnými nohavicami, napr. syntetickou spodnou bielizňou alebo slipovými vložkami. Mali by ste prijať opatrenia s cieľom zabrániť vzniku skutočnej infekcie. Je potrebné dodržiavať zvýšenú intímnu hygienu. To znamená: namiesto mydla používať špeciálny výrobok, ako je FemiWash a výplach pošvy pomocou vaginálnej sprchy.

Nadmerný výtok býva často sprevádzaný svrbením, bolesťou (počas pohlavného styku), pálením alebo podráždením pyskov ohanbia. Pri týchto problémoch môže veľkú úľavu predstavovať gél Multi-Gyn Actigel, ktorý obnoví normálne pošvové prostredie.