Zdravá pošva počas tehotenstva: Ako na to…

Hurá, ste tehotná! Gratulujem! Dúfam, že vaše tehotenstvo bude prebiehať bez komplikácií a všetko bude v poriadku. V tomto článku si povieme pár informácií o zdraví vašej pošvy počas tehotenstva. To, aby bola vaša pošva počas tehotenstva zdravá je nesmierne dôležité, pretože nezdravé pošvové prostredie je jednou z príčin predčasného pôrodu.

V prvom rade je veľmi dôležité vyhnúť sa bakteriálnej vaginóze (BV). Ide o nerovnováhu pošvového prostredia, kedy sú laktobacily (dobré baktérie prítomné v pošve) nahradené a dôjde k premnoženiu nežiaducich baktérií. To spôsobuje nadmerný výtok, svrbenie a rybí zápach. Preukázalo sa, že bakteriálna vaginóza súvisí s predčasným pôrodom a preto treba tomuto bodu venovať mimoriadnu pozornosť. Ako teda zabrániť bakteriálnej vaginóze? – Venujte dostatočnú pozornosť hygiene pošvy.

Intímnu oblasť neumývajte mydlami, sprchovými gélmi a v prípade, že na intímnu hygienu používate špeciálne prípravky (nesmú obsahovať Lauryl ether sulfát sódny (SLES) alebo podobné prísady), nepoužívajte ich každý deň. Je lepšie ak intímnu oblasť umyjete počas sprchovania vodou a čistou handričkou. – Aby ste predišli suchosti v intímnej oblasti, môžete použiť nejaký olej (napr. mandľový olej), pretože suchá koža je náchylnejšia na narušenie baktériami. – Ak sa chcete vyhnúť bakteriálnej vaginóze, je vhodné ak zvýšite prísun vitamínu D. Okrem bakteriálnej vaginózy je vhodné vyhnúť sa aj kvasinkovej infekcii.

Kvasinky síce nie sú počas tehotenstva tak nebezpečné ako bakteriálna vaginóza, ale môžu sa dostať až k dieťaťu. Kvasinky môžu zapríčiniť vznik áft v ústach vášho dieťaťa alebo na bradavke. Ak chcete udržať zdravé pošvové prostredie (nielen počas tehotenstva), mali by ste vyskúšať Multi-Gyn FloraPlus, prípravok, ktorý obsahuje špeciálny komplex 2QR, rovnako ako prebiotiká a výživné látky pre laktobacily, ktoré ich chránia pred rozmnožením.