9 najčastejších príčin vaginálnych bolestí

Ak trpíte akýmikoľvek vaginálnymi bolesťami, nezanedbávajte ich s tým, že „veď ono to samo nejako prejde“. Môžu byť totiž varovným signálom vážnych zdravotných problémov, a preto si vyžadujú vašu maximálnu a okamžitú pozornosť.

Príčin bolesti „tam dole“ môže byť viacero, spomeňme však aspoň 9 najčastejších…

1. Infekcia

Najčastejšie nazývaná vaginálna kvasinková infekcia alebo vaginitída, ktorá môže v pošvovej oblasti spôsobovať extrémnu bolesť alebo podráždenie. Od bolesti iného druhu je pomerne ľahko odlíšiteľná, nakoľko sprievodným javom kvasinkovej infekcie spravidla býva aj bolesť pri močení alebo pri pohlavnom styku. Okrem toho je jej ďalším príznakom svetlý výtok a abnormálne krvácanie.

2. Pôrod

Ak ste sa rozhodli pre klasický pôrod (čo okrem závažných dôvodov platí asi pre väčšinu mamičiek), môže sa stať, že bolesti budú po pôrode ešte nejaký ten čas pretrvávať. Môže vám to pripadať úplne normálne, ale pozor… Ak bolesti pretrvávajú dlhšie ako týždeň, je vhodné navštíviť lekára.

3. Operácia

Ak ste absolvovali akúkoľvek operáciu v oblasti malej panvy, bude vás vaginálna bolesť sprevádzať pravdepodobne ešte po dobu niekoľkých ďalších týždňov, až kým sa rany nezahoja a nevyberú vám stehy. Dbajte však na to, aby ste si tieto miesta neškrabali, kým sa úplne neuzdravia.

4. Trauma

V prípade, že ste sa stali obeťou sexuálneho zneužitia 🙁 , bude vás pravdepodobne dlhodobo sprevádzať vaginálna bolesť. V takomto prípade je určite vhodné navštíviť lekára, ktorý vám pomôže s čo najrýchlejším uzdravením.

5. Nadmerný výtok z pošvy

Aj nadmerná hygiena môže viesť k bolesti v pošvovej oblasti, predovšetkým kvôli jej opakovanému umývaniu a „drhnutiu“. Bolesť môže rovnako spôsobovať aj sprchovanie intímnej oblasti, preto dbajte na to, aby ste sa v intímnej oblasti umývali opatrne a jemne.

6. Alergie

Ste alergická na kondómy alebo na určitý typ hygienických vložiek? Aj to môže byť jedna z príčin bolestí v pošve. Okrem toho však môže dôjsť k podráždeniu, ak na intímnu oblasť aplikujete telový púder alebo rôzne spreje.

7. Endometrióza

Pomerne častým dôvodom bolestí v pošve býva aj endometrióza, ktorá sa zvyčajne objavuje po operatívnom alebo laparoskopickom odstránení tkaniva. Okrem vaginálnej bolesti patrí k sprievodným javom endometriózy aj nadmerné menštruačné krvácanie, ako aj problémy s plodnosťou.

8. Vaginizmus

Jedná sa o neschopnosť vložiť „niečo“ do pošvy. Jednoducho povedané, napr. pri pokuse vášho partnera vniknúť do pošvy zažívate extrémnu bolesť. Môže za to zovreté svalstvo, ktoré partnerovi buď nedovolí vôbec vniknúť do pošvy, alebo je pohlavný styk bolestivý a nepríjemný. Rovnaké problémy a bolesť môžete zažívať aj pri vkladaní tampónu do pošvy počas menštruácie. Príčin vaginizmu môže byť viacero a môže sa objaviť kedykoľvek počas života ženy. Najčastejšou príčinou je však psychika ženy, napr. po nepríjemných sexuálnych skúsenostiach, či zo strachu z otehotnenia a s ním súvisiaceho bolestivého pôrodu.

9. Rakovina

Rakovina pošvy môže byť takisto príčinou bolesti, avšak takáto bolesť býva spravidla sprevádzaná nadmerným krvácaním. Zvyčajne si v takomto prípade dokážete v pošvovej oblasti nahmatať hrčku. Ak sa tak stane, návštevu svojho lekára rozhodne neodkladajte