6 faktov, ktoré veda odhalila o ženskom orgazme

Orgazmus u žien je len jedným z aspektov ženskej sexuality, ktorý vedci pozbavili rôznych mýtov či ľudových príbehov. Poďme sa teda spolu pozrieť na niekoľko základných faktov o ženskom orgazme, ktoré na základe výskumu prináša moderná veda.

Bod G skutočne existuje

Hovorí sa, že bod G je malou oblasťou v pošve, ktorého stimuláciou možno privodiť veľmi intenzívny orgazmus. Avšak celé desaťročia sa vedci potýkali s problémom preukázať jeho skutočnú existenciu. V roku 2008 však nastal prelom, kedy taliansky výskumný tím zistil anatomické rozdiely medzi ženami, ktoré zažívali tzv. G-bod orgazmy a medzi tými, ktoré ich naopak nikdy nezažili, čím sa im zrejme podarilo vyriešiť záhadu okolo bodu G.

Pri orgazme ženský mozog jednoducho prestane fungovať 😀

Samozrejme to nemyslím doslovne. Vo všeobecnosti však platí, že počas orgazmu nedokážeme myslieť racionálne a u žien dokonca dochádza k stavu, kedy jednoducho väčšia časť mozgu prestane fungovať. Štúdia zameraná na výskum mozgu totiž preukázala, že množstvo oblastí ženského mozgu sa počas orgazmu deaktivovalo a to vrátane tých, ktoré sa podieľajú na emóciách. Takýto účinok orgazmu bol síce u mužov menej výrazný, to ale môže byť spôsobené skutočnosťou, že mužský orgazmus je príliš krátky na to, aby bol počas testov odhalený jeho vplyv na mozog.

Mnohé ženy nemávajú orgazmus

Z výskumu realizovaného v roku 1999 vyplynulo, že 43% žien v Spojených štátoch má nejaké problémy so svojím sexuálnym životom. Ženská sexuálna dysfunkcia, ako sa tieto problémy nazývajú, je tak bežná, že mnohí ju ani nepovažujú za skutočný zdravotný problém. Takmer polovica ženskej populácie v USA však tento problém má, a preto u kritikov vyvstáva otázka: nie je to naša spoločnosť, čo je tu nefunkčné?

Gény majú vplyv na frekvenciu orgazmu

Prvá genetická štúdia ženského orgazmu odhalila, že až 45% schopnosti dosiahnuť orgazmus môže tvoriť práve genetický základ. Množstvo žien nikdy nedosiahlo orgazmus počas pohlavného styku a mnohým sa to dokonca nepodarilo ani počas masturbácie. Do určitej miery by to mohlo byť spôsobené aj výchovou, ktorej sa ženám dostávalo, no na druhej strane štúdia preukázala, že genetický faktor zohráva v tomto prípade významnú úlohu…

…záhada však aj naďalej pretrváva

Ženský orgazmus predstavuje pre evolučných biológov skladačku. Stále totiž nie je jasné ani to, prečo ženy vôbec mávajú orgazmus a obzvlášť zarážajúce je, že veľa žien nedokáže dosiahnuť orgazmus pri pohlavnom styku, ale naopak sú schopné jeho dosiahnutia počas masturbácie.

Podľa výskumníčky Elisabeth Lloyd sú ženské orgazmy len akousi evolučnou nehodou a podobne ako mužské bradavky, existujú len preto, že neexistuje žiadny dobrý dôvod prečo sa ich zbaviť – s čím prirodzene my v Multi-Gyne nesúhlasíme. Veď každá žena má právo na príjemné potešenie z pohlavného styku. 🙂