Pošva

Všeobecne povedané, pošva predstavuje celú oblasť pošvy a vulvy, zahŕňajúcu všetko čo je ružové a je pokryté sliznicou, teda aj vnútornú časť veľkých a malých pyskov ohanbia. Vonkajšia časť veľkých pyskov ohanbia je ochlpená. Vnútorná časť veľkých pyskov ohanbia a celá oblasť malých pyskov ohanbia obsahujú množstvo malých potných a mazových žliaz. Sekrécie týchto žliaz (odlišných od kožných) lubrikujú túto oblasť a vytvárajú tenkú ochrannú vrstvu proti moču, baktériám a menštruačnej krvi.

Na oboch stranách predsiene pošvy (vestibulum) sú dve žľazy, ktoré produkujú hlien pri sexuálnom vzrušení a pred pohlavným stykom lubrikujú (zvlhčujú) predsieň pošvy. Samotná pošva je 7 – 10 cm dlhá trubica, ktorá siaha od predsiene pošvy až po kŕčok maternice. Na oboch stranách krčka maternice sa pošva ohýba do „vrecka“, ktoré sa nazýva klenba (fornix). V týchto klenbách, najmä v klenbe nachádzajúcej sa v zadnej časti (pozri obrázok), sa môže zhromažďovať sekrécia krčka maternice a pozostatky buniek. Pošva sama o sebe nemá žiadne žľazy, ale je lubrikovaná sekréciou krčka maternice. Normálny pošvový výtok má príjemnú, jemnú vôňu/zápach a vyzerá ako biely mliečny krém alebo vaječný bielok, v závislosti od fázy menštruačného cyklu.

Sliznica pošvy

Pošva je pokrytá sliznicou, ktorá je pomerne silná a chráni ju. Hrúbka tejto sliznice je určovaná hladinami
pohlavných hormónov. Tieto hladiny sa menia počas menštruačného cyklu, tehotenstva a s vekom.
U mladých dievčat a starších žien má sliznica pošvy len niekoľko vrstiev buniek. U týchto žien je sliznica
pomerne citlivá a rovnováha pošvového prostredia môže byť ľahko narušená.

Pošvová flóra

V pošve (rovnako ako napríklad v ústach a črevách) sa nachádza veľké množstvo mikroorganizmov žijúcich vo vzájomnej rovnováhe s hostiteľkou. Táto komunita sa nazýva “pošvová flóra”. Je tiež dôležité vedieť, že pošva má zvyčajne kyslé prostredie (nízke pH).

1. Laktobacily
Všetci už sme asi počuli o baktérii Lactobacillus vaginalis ako o užitočnej baktérii. Laktobacily – baktérie kyseliny mliečnej – sú pomenované podľa ich schopnosti produkovať kyselinu mliečnu ako konečný produkt získavaný z cukrov buniek pošvovej sliznice. Takto do značnej miery ovplyvňujú kyslosť pošvového prostredia. Táto kyslosť je základom zdravej pošvy, pretože zabraňuje rozmnožovaniu mnohých škodlivých mikroorganizmov. Rovnako ako vo všetkých rovnovážnych situáciách, príliš veľké množstvo laktobacilov môže byť na obtiaž. Mnoho žien, ktoré majú nadbytok laktobacilov sa sťažuje na vaginálny fluor (nadmerný biely výtok sliznice). Táto diagnóza sa nazýva laktobacilóza.

2. Laktobacily a koky; často prítomná zmiešaná flóra.
V pošve bývajú často prítomné aj koky, pochádzajúce z flóry čriev. Pre pošvové prostredie nemajú praktický význam a pokiaľ sú v rovnováhe s laktobacilmi, táto “zmiešaná flóra” sa stále považuje za zdravé pošvové prostredie.

Menštruačný cyklus

3. Koky
Ak nie sú prítomné žiadne laktobacily, zmizne aj zdravé ph (kyslosť) pošvy. Prostredie sa stane zásaditým, čo je ideálny stav pre koky a ich rozmnožovanie. Koky produkujú nepríjemný rybí zápach. Zapríčiňujú infekciu nazývanú bakteriálna vaginóza (B. V.), ktorá sa prejavuje symptómami ako bolesť, svrbenie a nadmerný zapáchajúci výtok. V podstate sa jedná o premnoženie (nie infekciu) škodlivých mikróbov. Rovnako aj infekčné mikroorganizmy preferujú toto zásadité prostredie.

4. Prirodzená ochrana pošvy
Prirodzená ochrana pošvy je určovaná:
– hrúbkou sliznice pošvy (množstvom vrstiev buniek)
– pH (kyslosťou) pošvového prostredia,
– rovnováhou medzi mikroorganizmami prítomnými v pošve,
– dobrým stavom a celkovým zdravím ženy.

5. Nebezpečenstvá narušenia rovnováhy v pošve
Je zrejmé, že akékoľvek narušenie rovnováhy má následky. V najhorších prípadoch môže viesť k vzniku infekcií a zápalov. Tieto narušenia môžu byť spôsobené vonkajšími ale aj vnútornými faktormi, alebo ich kombináciou.