Vonkajšie faktory

Vonkajšie faktory, ktoré môžu spôsobiť narušenie rovnováhy pošvového prostredia sa delia na mechanické, hygienické a chemické faktory. Pohlavný styk by mal byť považovaný za kombináciu všetkých týchto faktorov a preto budeme o ňom hovoriť samostatne.

1. Mechanické faktory
Narušenie sliznice pošvy môžu spôsobiť mechanické faktory, ako napríklad pôrod, nepríjemné vnútorné vyšetrenie, zber vaginálneho steru vaším lekárom, lekársky zákrok a pod. V takomto prípade imunitný systém na odstránenie zápalu, infekcie a obnovu tkaniva aktivuje v tele procesy obnovy. Kombinované mechanické a hygienické faktory, ktoré je potrebné uviesť: príliš tesné nohavice (oklúzia a odieranie) a spodná bielizeň (oklúzia), a rovnako aj zlá aplikácia tampónov (poranenie).

2. Hygienické faktory
Hygienické faktory, ktoré môžu spôsobovať problémy vyplývajú z nesprávnych hygienický návykov, ako aj zanedbávania intímnej hygieny. Veľmi zlým hygienickým návykom je príliš časté umývanie pošvy bežným mydlom. Mydlo je zásadité a narúša pH pošvy, čím sa vytvára priestor pre rozmnožovanie kokoidných baktérií (ktoré sa rozmnožujú v zásaditom prostredí), ktoré eliminujú laktobacily. Odporúčame umývať sa veľmi jemným produktom na intímnu hygienu, ako napríklad FemiWash, ktorý bol vyvinutý špeciálne na každodennú intímnu hygienu. Alternatívou môže byť aj umývanie čistou vodou, prípadne jemne kyslou vodou (1 lyžica octu na pol litra vody). Rovnako zlé je zanedbávanie intímnej hygieny. Veľmi dôležitá je pravidelná výmena tampónov, hygienických a slipových vložiek. Pokiaľ máte „intímne problémy“, odporúčame vám raz za čas výplach pošvy. Výplachom (sprchou) odstránite nečistoty nahromadené v klenbe (fornix) pri krčku maternice a zároveň vyčistíte kŕčok maternice. Pošvové sprchy by mali používať najmä sexuálne aktívne ženy. Na výplach pošvy neodporúčame agresívne (syntetické) tekutiny. Najlepšie je použiť Multi-Gyn Tablety – založené na užitočných bylinných extraktoch – alebo len čistú vodu (ak chcete, aj s trochou octu). Sprcha Multi-Gyn Vaginal Douche je najpriateľskejším a ergonomickým zariadením na trhu pre ženy. Rovnako dôležité sú aj správne toaletné návyky. Pri utieraní toaletným papierom, aby sa ženy mali vždy utierať spredu dozadu a nie naopak. Zabránite tak rozneseniu mikroorganizmov, ako napríklad plesní z čriev, do pošvy. Nedostatočná, rovnako ako aj zlá intímna hygiena môžu spôsobiť premnoženie nežiaducich mikroorganizmov, ktoré môžu zapríčiniť bakteriálnu vaginózu.

3. Chemické faktory
Niektoré pošvové spreje a gély proti počatiu môžu mať škodlivé chemické účinky. U niektorých žien sa môže vyvinúť alergia na kondómy, kozmetické výrobky a čistiace prostriedky.

4. Pohlavný styk
O pohlavnom styku hovoríme v kapitole „Vonkajšie faktory“, pretože sa skutočne jedná o kombináciu mechanických, hygienických a chemických faktorov. Z vedecko-lekárskeho hľadiska má pohlavný styk – najmä nechránený pohlavný styk – veľký vplyv na pošvové prostredie. Tak ako mnoho príjemných vecí v živote, aj pohlavný styk môže mať negatívne dôsledky. Aby bolo možné vychutnať si pohlavný styk bez obáv z nežiaducich dôsledkov, je dôležité pochopiť čo sa môže diať v pošvovom prostredí a ako tomu zabrániť, alebo to napraviť.

Niektoré mechanické faktory ponecháme vašej vlastnej fantázii. Avšak suchá pošva môže spôsobiť bolestivý pohlavný styk a zvýšiť riziko poškodenia sliznice. Dostatočná lubrikácia pomáha chrániť sliznicu. Ak prirodzená lubrikácia (zvlhčenie) nie je dostatočná, napríklad po menopauze alebo ak žena nie je sexuálne vzrušená, mal by byť aplikovaný dobrý lubrikant (zvlhčovač).

Gél Multi-Gyn LiquiGel neobsahuje chemikálie ani olej, optimalizuje stav pošvovej sliznice a stimuluje prirodzenú hydratáciu. Nie je to len nejaký lubrikant, ale skutočný zvlhčovač pošvy.

Hygienický faktor predstavuje možný spôsob prenosu všetkých druhov mikroorganizmov. Nie sú to len tie, ktoré spôsobujú pohlavné choroby, ale aj ďalšie baktérie a vírusy: od infekcie močového mechúra, kožných chorôb, baktérie z úst (ako pľuzgierová horúčka Herpes virus) až po orálny sex a pod. Nebezpečenstvo však nespočíva len v prenose nežiaducich mikroorganizmov. Z chemického hľadiska narúša pošvové prostredie aj pohlavný styk. Spermie sú zásadité a menia kyslé pH pošvy na zásadité. Taktiež sú veľmi bohaté na proteíny. Obidva tieto faktory predstavujú priaznivé podmienky pre rozmnoženie mikroorganizmov a v zásaditom prostredí nastáva úbytok laktobacilov, a dochádza k premnoženiu kokoidných baktérií. Schopnosť obnovy pošvového prostredia po tomto „zásaditom šoku“ spôsobenom (nechráneným) pohlavným stykom sa u každej ženy líši: u niektorých sa pošvové prostredie obnoví bez akýchkoľvek problémov, v iných prípadoch môžeme pozorovať veľké ťažkosti alebo dokonca nedostatočné zotavenie pošvovej rovnováhy. V druhom prípade si žena deň po (nechránenom- bez prezervatívu) pohlavnom styku všimne zapáchajúci výtok. Koky môžu produkovať látky, ktoré majú nepríjemný rybí zápach.Najmä tieto ženy by si mali urobiť výplach pošvy do 6 hodín po pohlavnom styku. Zásadité spermie a kokoidné baktérie sa tým odstránia, čo umožní laktobacilom jednoduchšie sa rozmnožiť a obnoviť kyslé pH pošvy. Nielen ženy, ktoré majú problémy s obnovou kyslého pH pošvy, ale každá žena bude mať úžitok z takejto intímnej hygieny. Nejde o antikoncepciu ale o podporu na obnovu rovnováhy v pošve. Pri použití kondómu nedochádza v pošvovom prostredí k žiadnym chemickým zmenám.

Zároveň je dôležité spomenúť, že baktérie sa môžu pripojiť k spermiám a tak sa cez kŕčok maternice dostať až k pohlavným orgánom, a spôsobiť zápalové ochorenie malej panvy (PID). Tieto baktérie môžu mať pôvod u muža, rovnako ako v pošve ženy. Zdravé pošvové prostredie a správna hygiena u mužov sú nesmierne dôležité faktory pohlavného styku.