Kvasinková infekcia: kandidóza

Kandidóza je infekcia zapríčinená kvasinkou Candida albicans. Táto bežná kvasinka sa vyskytuje v črevách, v ústach, na koži a v pošve. V zdravej ženskej pošve baktérie a kvasinky často tvoria vyvážený ekosystém.

Za určitých okolností sa kvasinky môžu premnožiť, napádajú sliznicu a spôsobujú infekciu. Ide o často sa vyskytujúcu infekciu. 37 % žien, ktoré navštívili svojho lekára kvôli vaginálnej infekcii, malo kandidózu. Sťažnosti sa začínajú nadmerným pošvovým výtokom a svrbením v oblasti pohlavných orgánov. Výtok svojím vzhľadom pripomína tvaroh a má nepríjemný zápach. Opuch, začervenanie a podráždenie vonkajších a vnútorných pyskov ohanbia, bolestivé močenie a bolestivý pohlavný styk sú ďalšími častými príznakmi. Táto infekcia sa často vyskytuje v prípade, keď bunky sliznice pošvy obsahujú veľké množstvo cukru. Tento prípad sa týka druhej polovice menštruačného cyklu, tehotenstva a užívania antikoncepcie. Rovnako aj ženy s cukrovkou majú predispozíciu (zvýšenú náchylnosť) na kvasinkovú infekciu. Infekcia zapríčinená kvasinkami „nie je náročná na liečbu, ale je ťažko vyliečiteľná.“ Aj napriek užívaniu liekov môže byť veľmi húževnatá, často sa opakovať alebo byť chronická. Kvasinka je v skutočnosti jediný infekčný faktor vyskytujúci sa v kyslom prostredí (nízke pH).

Je to pochopiteľné vzhľadom na to, že aj laktobacily sa živia cukrom!

Je teda zrejmé, že kvasinky sa len veľmi zriedka vyskytujú u žien po menopauze, ktoré sú na HRT (hormonálna substitučná liečba), kedy sa množstvo cukru v bunkách znižuje.