Vnútorné faktory

Medzi vnútorné faktory, ktoré ovplyvňujú pošvové prostredie patria: celkový zdravotný stav ženy, rovnováha množstva pohlavných hormónov, užívanie liekov a drog.

1. Zdravotný stav
Celkový zdravotný stav ženy zahŕňa aj psychologické zdravie. Stres aj úzkosť znižujú odolnosť. Výsledky zhoršeného zdravotného stavu a zníženej odolnosti sú jasne viditeľné. Infekčné mikroorganizmy majú väčšiu šancu napadnúť sliznicu pošvy.

2. Pohlavné hormóny
Sliznica pošvy je ovplyvňovaná pohlavnými hormónmi; počas ovulácie je pošva optimálne chránená a naopak minimálna ochrana súvisí s nízkou hladinou pohlavných hormónov (mladé dievčatá a ženy po menopauze). Ľudia sú totiž jedným z mála druhov, ktoré môžu mať pohlavný styk bez ohľadu na ovuláciu (a s tým súvisiaci optimálny stav pošvy), a tak sa často stretávame s problémami popísanými v kapitole o pohlavnom styku.

3. Lieky a drogy
Niektoré lieky, napríklad antibiotikum ako tetracyklín používané na liečbu akné, alebo opakované užívanie antibiotík proti infekcii, môžu mať vplyv na stav pošvy a pošvové prostredie. Takisto aj užívanie drog môže mať vplyv na sliznicu pošvy.