Ako rozpoznať rakovinu kŕčka maternice?

Rakovinu kŕčka maternice mávajú najčastejšie ženy medzi 30 a 60 rokom života. Spôsobuje ju infekcia známa ako ľudský papillomavírus (HPV). Existuje viac ako 100 druhov tohto vírusu a prenáša sa aj pohlavným stykom.

Väčšina infekcií zapríčinených HPV nie je škodlivých (viac ako 80% žien sa počas života stretne s HPV), ale existujú aj také infekcie HPV, ktoré zvyšujú riziko rakoviny kŕčka maternice. Zvyčajne je naše telo schopné zbaviť sa buniek infikovaných HPV, ale niekedy naopak nie je (napríklad pri zníženej odolnosti). Ak infikované bunky ostávajú v kŕčku maternice dlhšie obdobie, môže dôjsť k zmene ich DNA. Ak sa tak stane, začína vývojová fáza rakoviny kŕčka maternice, ale aj v tejto fáze by malo byť naše telo schopné zbaviť sa infikovaných buniek. Ak ale k tomuto procesu nedôjde (vyskytuje sa u 3 – 5% žien infikovaných rizikovým HPV), môže dôjsť k vzniku rakoviny kŕčka maternice.

Riziko nákazy HPV narastá, ak žena alebo jej partner mali viac sexuálnych partnerov. Avšak väčšie množstvo sexuálnych partnerov nezapríčiňuje rakovinu kŕčka maternice a na druhej strane, to, že žena nemala viacero sexuálnych partnerov neznamená, že nemôže mať rakovinu kŕčka maternice. Vznik rakoviny kŕčka maternice závisí od viacerých faktorov, ktoré je potrebné mať na mysli…

1. Fajčenie

Rakovina kŕčka maternice sa častejšie vyskytuje u žien, ktoré fajčia. Je to spôsobené zníženou odolnosťou zapríčinenou práve fajčením, čo telu sťažuje zbaviť sa infikovaných buniek.

2. DES (Dietylstilbestrol)

DES je syntetická forma ženského hormónu – estrogénu. DES sa predpisuje tehotným ženám, aby sa zabránilo potratu a iným komplikáciám súvisiacim s tehotenstvom. Predpisoval sa najmä v rozmedzí rokov 1940 a 1971, ale v 50. rokoch bol označený za neefektívny. U dcér žien, ktoré užívali predpísaný DES, je zvýšené riziko vzniku abnormálnych buniek, ktoré sú predchodcami rakoviny.

3. HIV

U HIV pozitívnych žien je zvýšené riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice. Podľa niektorých zdrojov môže byť vznik rakoviny spojený s užívaním drog.

4. Chlamýdie

Chlamýdie zvyšujú riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice.

5. Antikoncepčné tabletky

Nie je preukázané, že antikoncepčné tabletky samy o sebe zvyšujú riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice, ale ženy užívajúce antikoncepčné tabletky mávajú nechránený pohlavný styk častejšie ako ženy, ktoré ich neužívajú, čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice.

6. Viacero sexuálnych partnerov

Podľa výsledkov niektorých výskumov sa riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice zvyšuje aj v prípade viacerých sexuálnych partnerov.

7. Viacero pôrodov

Riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice narastá aj v prípade, ak žena viackrát rodila (v tomto prípade 3-krát a viac).

8. Vek pri prvom pohlavnom styku

Pohlavný styk pred 18. rokom života zvyšuje riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice.

Prevencia

A teraz je na mieste otázka: ako pri všetkých týchto rizikách predchádzať vzniku rakoviny kŕčka maternice?! Na internetových stránkach som čítala, že konzumácia čerstvej zeleniny znižuje riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice, rovnako ako aj vitamíny A, B12, C, E a betakarotén… V niektorých krajinách je možné podrobiť sa vyšetreniu na základe steru, odobratého gynekológom alebo všeobecným lekárom. Tieto stery sa odoberajú ženám vo veku od 30 do 60 rokov a poskytujú prvú diagnózu. Zároveň existujú dve vakcíny, ktoré znižujú riziko vzniku rakoviny kŕčka maternice. Spravidla sa podávajú ženám (alebo dievčatám) vo veku 9 až 26 rokov.

Doba trvania ochranného účinku ako aj účinnosť vakcíny sú však zatiaľ neznáme. Najlepším spôsobom je pravdepodobne dostatočná osobná hygiena a v prípade ak máte (alebo ste mali) viacero sexuálnych partnerov (alebo váš partner mal), prijať opatrenia navyše. Ako vravia štatistiky, telo je vo väčšine prípadov schopné samo sa vysporiadať s problémom, ale to len v prípade, že je zdravé a nemá
narušenú odolnosť voči negatívnym vplyvom.