Ako zmierniť menštruačné bolesti

Mnoho žien má skúsenosti s bolesťami ešte pred samotnou menštruáciou alebo v prvých dňoch menštruácie. Nejde o skutočnú „bolesť“ – ako vážny problém – ale je nepríjemná pre každú ženu, ktorá ňou trpí.

Oficiálny termín používaný pre menštruačnú bolesť je „Dysmenorrhea“. Existujú dva typy menštruačnej bolesti. Primárna Dysmenorrhea je spojená s menštruáciou a objavuje sa, keď žena začne pravidelne ovulovať. Sekundárna Dysmenorrhea je vážnejšia a je spojená so zdravotným stavom, ako endometrióza – chronickým ochorením, pri ktorom sa čiastočky sliznice maternice nachádzajú mimo maternice alebo hrozí zápalové ochorenie panvy.

Vzhľadom na to, že sme hovorili o menštruačnej bolesti, budeme sa držať prvého typu menštruačnej bolesti…

Čo spôsobuje nepríjemné kŕče počas prvých dní menštruácie?

Maternica ženy sa každý mesiac pripravuje na možné tehotenstvo, ale ak vajíčko nie je oplodnené spermiou, sliznica maternice nie je potrebná a tak môže byť počas menštruácie vylúčená. Počas nasledujúceho mesiaca sa opäť vytvorí nová sliznica maternice. Tento proces pokračuje stále dookola, kým nie je vajíčko oplodnené a po pôrode sa znovu obnovuje.

Počas rozpadu sliznice maternice sa uvoľňujú prostaglandíny. Tie spôsobujú sťahy svalov maternice, zabraňujú prístupu kyslíka do tkaniva a spôsobujú rozpad sliznice maternice. Sťahy vytlačia všetko mŕtve alebo staré tkanivo cez kŕčok maternice do pošvy. To je to, čo sa deje počas vašej menštruácie.

Niektoré ženy majú počas menštruácie silnejšie bolesti. Je to spojené s hladinou prostaglandínov. Ženy s vyššou hladinou prostaglandínov majú silnejšie kŕče ako ženy s ich nízkou hladinou. Taktiež ženy s užším kanálom kŕčka maternice majú silnejšie menštruačné bolesti.

A teraz najdôležitejšia časť blogu:

Ako zmierniť tieto kŕče?!

V predchádzajúcom blogu sme sa venovali jedlám, ktorým sa počas menštruácie vyhnúť, ako aj tým, ktoré môžu menštruáciu zmierniť.

Avšak okrem konzumácie tých správnych potravín a užívania liekov proti bolesti, môžete skúsiť cvičiť. U niektorých žien dochádza k zmierňovaniu menštruačných bolestí počas fyzických aktivít. Možno je to vďaka tomu, že pri pohybe nepotrebuje vaše telo produkovať na vylúčenie starej sliznice maternice také množstvo prostaglandínov. Zároveň to môže byť spôsobené rozptýlením počas fyzickej aktivity.

Na zahodenie nie je ani pekný, horúci kúpeľ alebo elektrická poduška. Tak môže vaše bruško relaxovať.

U mladých dievčat môže antikoncepcia zmierniť alebo eliminovať menštruačné kŕče ako aj ďalší diskomfort počas menštruácie. Ak však zvažujete túto možnosť, vždy sa poraďte so svojím lekárom o jej výhodách a nevýhodách!