Hygiena po návšteve kúpeľov alebo kúpaliska

Ak rady navštevujete kúpaliská, kúpele alebo iné miesta s možnosťou rekreácie pri vode, dovoľte mi podeliť sa s vami o niekoľko užitočných hygienických rád. Každá z nás sa totiž určite veľmi rada vyhne nepríjemnostiam spôsobeným „ohavami“, ktoré tam na nás číhajú.

Po každej návšteve kúpaliska alebo kúpeľov dbajte na dôslednú osobnú hygienu. Kúpele a kúpaliská predstavujú vlhké prostredie, v ktorom sa voľne množia huby a baktérie. Tieto miesta síce podliehajú čisteniu v pravidelných intervaloch, no aj napriek tomu nemáte nikdy záruku, že sa v nich nenachádzajú huby. Každý človek je nositeľom húb, ale tak ako iné organizmy, aj huby potrebujú vhodné podmienky na ich vývoj. Ak chcete zabrániť tomu, aby ste si po návšteve kúpeľov alebo kúpaliska priniesli aj plesňovú infekciu, noste vždy „žabky“. Najlepším preventívnym opatrením je však to (vždy na to myslite, a to aj po osprchovaní), aby bola vaša pokožka úplne suchá predtým, než sa oblečiete, dáte si ponožky alebo si obujete topánky. Miesta, ktoré vyžadujú špeciálnu pozornosť sú podpazušie, priestory medzi prstami, nohy, prsia a intímna oblasť. Tieto miesta sú totiž obzvlášť náchylné na plesňové infekcie.

Ak si myslíte, že máte plesňovú infekciu v intímnej oblasti, nepreháňajte to s umývaním (v tejto oblasti). To môže len zhoršiť príznaky herpesu. O aké príznaky sa teda jedná? Vaginálny herpes alebo kvasinková infekcia spôsobujú svrbenie, pálenie, výtok alebo zápach. Na tieto príznaky je vhodné lokálne použitie prípravku Multi-Gyn ActiGel, alebo prípravku Multi-Gyn FloraPlus. Zabezpečujú prísun telu vlastných laktobacilov a posilňujú obranyschopnosť pošvy.

Prípravky Multi-Gyn ActiGel a FloraPlus sú zároveň veľmi vhodné, ak sa počas dovolenky kúpete v bazéne, prípadne vo vode, ktorej čistote príliš nedôverujete.

Pamätajte, ak je zápach alebo výtok z pošvy silnejší a množstvo alebo vzhľad výtoku sú odlišné ako zvyčajne, je dôležité zistiť čo tieto zmeny spôsobilo! Plesňová alebo bakteriálna príčina musia byť liečené čo najskôr. Môžete tak urobiť pomocou bioaktívneho gélu (napríklad Multi-Gyn FloraPlus alebo Multi-Gyn ActiGel) alebo liečbu doplniť o užívanie antibiotík. Antibiotiká ničia baktérie, vrátane laktobacilov. Na podporu pošvového prostredia môžete použiť prírodný bioaktívny gél. V prípade, že vaše problémy pretrvávajú, navštívte svojho lekára.